Jdi na obsah Jdi na menu
 

Přátelství mezi člověkem a koněm

Přátelství mezi člověkem a koněm

Oddanost


Samozřejmě si musíte dávat pozor, abyste nepřisuzovali zvířatům lidské pocity. Přesto však každý jezdec vycítí, když mu jeho čtyřnohý přítel projevuje náklonnost. Jasných a zřetelných náznaků existuje bezpochyby celá řada - stačí se je jen naučit rozpoznat...

 

Váš kůň vás potřebuje

Je to jasné: Kůň, o kterého se pečlivě staráte a trávíte s ním hodně času, vás dobře zná. Dává najevo radost, kdykoli vás vidí. Mezi koněm a člověkem se může vyvinout mimořádně silný vztah. Nesmíme však nikdy zapomínat, že potřeby zvířat jsou zcela jiné než ty naše, lidské...

 

Nové poznatky z výzkumu chování koní
V posledních letech získal výzkum zaměřený na chování koně velmi cenné poznatky. Na podkladě zveřejnění četných studií se změnila forma drezury. V současné době se bere na fyzické a duševní potřeby koně daleko větší zřetel než kdykoli dříve. Potvrdilo se totiž, že každý kůň pociťuje bolest a také jeho paleta dalších pocitů je poměrně široká. Dají se však pocity koní vědeckými metodami přesně určit a poměřit? Zeptejte se prostě jezdce! Ten se svým koněm tráví tolik času, že vycítí, kdy mu jeho chráněnec projevuje náklonnost.

Společnost, prosím!
Mnoho jezdců si bohužel vůbec neuvědomuje, jak moc touží jejich kůň po společnosti. Často stojí celý den sám v boxu a nudí se. Porovnáme-li život koně se životem psa, je hned zcela jasné, že pes si obvykle užívá svého pána mnohem více. Bydlí s ním v jednom domě či bytě, patří do rodiny a sdílí s ním každodenní život. Několikrát za den chodí s pánem ven nebo si může hrát na zahradě. Neustálým kontaktem s lidmi se naučí porozumět mnoha slovům a neustále má dostatek podnětů k zábavě a rozptýlení.

Co je dobré vědět
Svět koně, který 23 hodin z každého dne musí trávit sám a zavřený v boxu, je hodně nudný. Omezuje na čtyři stěny, žlab na krmení a podestýlku. Hodláte-li věnovat koni ze svého času pouhou jednu hodinu denně, raději si koně vůbec nepořizujte. Za takových podmínek se jen velmi těžko může vytvořit pevný vztah mezi koněm a jezdcem. Kůň přece není žádné sportovní nářadí.

Prochází láska žaludkem?
Pro každé novorozeně se stává jeho matka na dlouhou dobu nejdůležitějším bodem vesmíru, k němuž patří. Vychováte-li na láhvi osiřelé hříbě, přenese veškerou náklonnost, kterou normálně projevuje své pravé koňské matce, na vás. Neplatí však, že dospělý kůň musí bezpodmínečně dávat svou lásku zrovna tomu, kdo ho pravidelně krmí.

Sdílení hezkých okamžiků
K vytvoření skutečně pěkného vztahu mezi vámi a vaším koněm v žádném případě nestačí jen každodenní hodina jízdy. Mnozí koně si doslova vychutnávají projevy péče před ježděním i po něm. Okamžitě vycítí, zda se jezdec koněm zabývá rád nebo je to pro něj pouhopouhé obtěžující plnění povinností. Mluvte se svým koněm a věnujte se mu jak před ježděním, tak i po skončení jízdy.

fjo15

Společná hra je velmi důležitá
Koně potřebují rozptýlení a mnozí jezdci na to stále zapomínají, i když jinak se o svého chráněnce vzorně starají. Neustále mějte na paměti, že se váš kůň nudí, když u něho nejste. Kromě závory na dveřích boxu a olizování solného kamene moc příležitostí k zábavě zrovna nemá.
Nic neposílí pouto mezi koněm a jezdcem více, než neopakovatelné okamžiky společně strávené při hře a zábavě. Vyvádějte svého velkého přítele na procházku tak často, jak je to jen trochu možné. Nechejte ho, ať si všechno kolem okouká a očichá. A nezapomeňte si s ním hrát. Minimálně jednou týdně byste ho měli nechat běhat v hale, aby se dosytosti vyřádil. Potom už jen můžete očekávat, že bude vždycky zvědavý, jakou hru si pro něho zase vymyslíte.

 

Co koně baví

Váš kůň se zaraduje pokaždé, když za ním přijdete. K tomu, aby vás oba bavily také lekce jízdy, je nutné po práci vždy zařadit nějakou zábavu. Nechte koně třeba běhat v hale nebo se trochu popást, ostříkejte mu nohy chladnou vodou a nechte ho, aby si s vodou pohrál, popř. ho odveďte k ostatním koním na pastviště. Mimochodem si uvědomte, že také denní vyjížďka se koni rychle omrzí, budete-li jezdit pokaždé stejnou cestou.

 

Hodně záleží na vzájemnosti
Přejete si, aby vás měl váš kůň rád? Potom nezbývá, než pro to také něco udělat! Koně mají svůj vlastní způsob komunikace. Když se jimmi budete hodně zabývat, brzy jejich chování snadno porozumíte. Neustále se však ptejte také sami sebe, zda všechno děláte správně. Má-li vás váš kůň rád, udělá všechno pro to, aby vás nezklamal. Odmítá-li vás poslechnout, zřejmě to znamená, že jste se nevyjádřili dost jasně a kůň neví, co po něm vlastně chcete, aby udělal. Přes veškerou náklonnost, kterou vám projevuje, nikdy nezapomínejte, že lidských pocitů nikdy nebyl, není, a ani nebude schopen. Koneckonců je a zůstane koněm - a to je úplně v pořádku.

Pozor!
Jak posilovat důvěru a inteligenci
Rychle koně očistit a honem do sedla - to je opravdu příliš málo. Na čištění si dopřejte dostatek času, mluvte s koněm, hlaďte ho a drbejte na místech, kde to má rád. Když si spolu dobře rozumíte, projeví se to pozitivně i při ježdění. Oba - kůň i vy - se pak budete po práci vracet zpátky naprosto spokojeni.