Správný sed
Sed jezdce
Správný sed na koni je závisí na délce třmenů, které upravujeme podle:
- délky paže
- volně spuštěné nohy, kdy kotník sahá k třmenovému můstku
- délku určí cvičitel
Správný sed jezdce by měl vypadat takto:
- hlava vzpřímená s pohledem dopředu
- trup vzpřímený, pružný v kroku, ve vysokém klusu a pracovním cvalu svislý ke hřbetu koně, v lehkém klusu a rychlejším cvalu nakloněn mírně dopředu podle rychlosti.
- ramena jsou volně spuštěná s pohyblivými klouby, vyklenutý hrudník
- paže volně spuštěné (ne křečovité držení), předloktí je prodlouženou osou otěže
- sedací kosti - jsou oboustranně rozloženy po obou stranách hřbetu a v nejhlubším místě posedu
- stehno je lehce položeno po celé přední ploše, kolena měkce přiložená k sedlu
- holeň je se stálým dotykem s koněm, lehce přiložena na zadním okraji podbřišníku
- paty prošláplé, špička mírně od koně
- záda vyztužená v kříži
- ramena, kyčel a pata jsou v jedné přímce
Nejčastější chyby v sedu jezdce jsou:
- hlava obrácená k zemi
- kulatá záda, ramena příliš dopředu, zapadlá hruď
- lokty od těla
- ruka a palce ve vodorovné poloze
- vyosení sedací kosti (větší zatěžování jedné strany)
- nepřiložené stehno s koleno
- špička příliš odvrácená od koně, držení patou
- nadměrné vychýlení svislé osy těla
- holeně nadměrně posunuta dopředu nebo dozadu
Pevný sed
- hlava vzhůru, pohled směřuje kupředu
- pěsti lehce stočené dovnitř
- ruce mírně nad kohoutkem
- lokty u sebe, ne však křečovitě přitisklé
- páteř ROVNÁ a kolmo ke koni
- pozadí spočívá v nejhlubší části sedla ne na zadní rozsoše
- stehna přitisklá k sedlu, ale ne křečovitě
- holeň lehce posunuta dozadu
- špičky mírně od koně
- pata směřuje vždy DOLŮ
Teď si vysvětlíme, proč to tak musí být.Tentokrát začneme od spodu.
- CHODIDLO - Jestliže pata nebude níž než prsty, může se stát, že při vašem poskakování v sedle, bude třmen poskakovat také, až vám nakonec vypadne. Vy ztratíte rovnováhu a už letíte k zemi. Až budete pokročilejší zjistíte, že neprošlápnutá pata nemůže pružit a vy budete mít problém přizpůsobit se pohybu koně. Můstek třmenu by měl podpírat nejširší část vašeho chodidla, protože pouze tak můžete být v rovnováze. Jestliže budete mít třmen napasovaný až u paty, je vám třmen ku prdu a pak jej vtom případě raději nepoužívejte vůbec, protože kdyby jste spadli, noha vám zůstane ve třmenu uvězněná a vy budete hlavou drkotat po zemi zatímco nohu budete mít zaklíněnou v tom kuse kovu. Pokud máte třmen moc vepředu, přenášíte váhu na prsty a tím pádem se vám zase zvedá pata. A jakmile je pata nahoře tak je zle. Takže malé shrnutí: Pokud nebude třmen tam, kde má, vy také nebudete tam, kde máte být. Rozlučte se ze sedlem a pozdravujte mikrobi tam dole v bahně.
- ŠPIČKY - Problém číslo dvě. Špičky stočené moc ke koni i vytočené moc od koně přinášejí pouze problémy. Jestliže máte špičky stočené ke koni až přespříliš, vaše váha bude spočívat na vnější části vašeho chodidla. Za prvé je to nepříjemné a nepohodlné, za druhé nemůžete správně prošlápnout patu. Pokud vám ale špičky plandají daleko od koně, můžete si je urazit o strom a ryjete koni paty do břicha. Nejlepší bude, když budete mít správnou délku třmenů. V případě, že je máte krátké se vám špičky točí ke koni a holeň se posouvá až nezdravě dozadu (tím pádem pata nahoru), pokud jsou moc dlouhé, máte tendenci je vystrkovat dopředu a točit ven. Správnou délku třmenu dostanete, když vám třmen sahá ke kotníku volně spuštěné nohy.
- HOLENĚ - správnou polohu holení zjistíte, když svěsíte hlavu a juknete se na špičky. Měly by být nepatrně vidět. Holeň příliš vzadu posouvá váš sed dopředu, holeň vepředu zase posouvá sed dozadu. Nikdy se při nebezpečí pádu nedržte holeněmi! Od toho máte kolena!!!
- STEHNA a KOLENA - klíčové partie pro dosažení správného sedu. Nikdy, ale opravdu nikdy, se křečovitě nedržte koleny ani stehny. Můžete pouze v případě, že padáte. To dokonce musíte, abyste nespadli. Ovšem lítat vám také nemohou a tak se držte, ale lehce a jemně. Stehna musí být uvolněná.
- ZADEK - Tak tuhle část byste si měli přečíst víc jak jednou. Zadek je úplně nejdůležitější co se ježdění týče. Znáte to, pozadí vám poskakuje, za chvíli ho máte jak naklepaný řízek a druhý den se nemůžete ani posadit. A to proto že: jste napnutí, sevřeli jste půlky a tím pádem se vaše svaly lépe odrážejí od sedla. Dále pak bylo vaše pozadí vystrčené moc dopředu nebo dozadu. Zkuste se uvolnit. Při ježdění váš zadek nikdy nesmí být vystrčený do zadu, jako kdyby lákal: no tak, kopněte si… Naopak musí být podsazený, jako kdyby se kopanci chtěl vyhnout. Ale všeho s mírou, že? ne že si na to sedlo při podsazování zadku lehnete. Tím jsme se dostali k další stejně důležité části těla jako je zadek, a to k páteři.
- PÁTEŘ - Bez rovné páteře si můžete prošlapovat paty a uvolňovat zadek jak chcete, drkotat budete stejně. Mnoho lidí dělá tu chybu, aniž si to uvědomí, že ve snaze sedět co nejrovněji prohnou páteř, tím pádem zadek putuje do zadu a pak už jen letíte nahoru, dopadnete do sedla, letíte nahoru, dopadnete do sedla, letíte na horu… Jiní zase nepodsadí zadek, ale zakloní se. Zase špatně! Ti trochu lepší podsadí zadek, ale moc se hrbí. Sice už tak neposkakují, ale k pružnému sedu mají hodně daleko. Znovu opakuji, kříž musí být rovný jako pravítko. A to neříkám jen jako přirovnání, myslím opravdu jako pravítko. Možná vám bude připadat, že se trochu hrbíte, ale nehrbíte se. Věřte mi. Já dělala vše, co tu popisuji a vím jak bolí pěkně proklepaná zadnice.
- LOKTY, RAMENA a ZÁPĚSTÍ - Lokty mají být lehce a hlavně nenásilně přiložené k tělu, ruce moc nenatahovat dopředu. Ramena posunuta mírně dozadu. Zápěstí stočená mírně k sobě. Nevytáčejte je ven, neotáčejte dlaněmi dolů. Otěž držíte jako půllitr, část směřující k tlamě koně prochází mezi malíčkem a prsteníkem. Pokračuje přes dlaň a vychází mezi palcem a ukazováčkem. Palec je přiložen na části, která visí dolů. Ta se přehodí buď nalevo či napravo.
- HLAVA - Dívejte se vždy ve směru jízdy. Nikdy ne na zem nebo na krk koně, do stran už vůbec ne. Tím se mění vaše těžiště, které musí být nad těžištěm koně. Pokud budete koukat jinam než máte, pak ztratíte rovnováhu nebo se vám zamotá hlava a v takovém případě nikdy není zem daleko.
Jak máme držet otěže
Jak držet otěže:
- Měli by Vám procházet mezi malíčkem a prsteníkem a vycházet by měly mezi ukazovákem a palcem.
- Držte je tak, aby palce byly nahoře a dlaně naproti sobě.
- Konce oteží nechte videt volně dolů po jedné straně, nejlépe levé.
Jak nedržet otěže:
- Dlaně obrácené nahoru
- Ruce zkroucené dovnitř¨
- Příliš křečovitý stisk
- Otevřené ruce
- Dlaně obrácené dolů