Jdi na obsah Jdi na menu
 

Základní informace - parkur

3. 3. 2014

Parkurové skákání

Skoková soutěž je soutěží, při které se za různých podmínek prověřuje dvojice jezdce a koně na parkuru s překážkami. Tyto soutěže mají prokázat klid, uvolněnost, sílu a dovednost koně při skákání a jezdecké schopnosti Sportovce. 


Jestliže se Sportovec dopustí určitých chyb, např. poboření překážky, zastavení před překážkou, překročení časového limitu apod., je penalizován. Vítězem soutěže se stává Sportovec, který dostal nejnižší počet trestných bodů nebo dokončil parkur v nejkratším čase nebo získal v určitém typu soutěže nejvyšší počet bodů.

 
Historie:

Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce tak i koně. Parkur má úzkou souvislost s drezurou, kůň musí být velice dobře přiježděn a musí důvěřovat jezdci. Na olympijských hrách se poprvé objevuje v roce 1900 v Paříži. Do roku 1945 byl parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodů se směli účastnit pouze armádní jezdci. Od roku1974 závodí muži společně se ženami.
 
 Soutěžní kategorie (stupně obtížnosti)
 
V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti od nejlehčího ZZ po nejtěžší T***. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče, určená je i maximální délka a počet skoků a kombinací, předepsané je i tempo. V tomto stupni může být překážka nanejvýš o 10 cm vyšší než je požadovaná výška stupně obtížnosti. Velmi často se v parkuru přistupuje k rozeskakování - pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic soutěže nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který je většinou kratší a o něco obtížnější. Parkurové skákání je také součástí military (všestrannosti).
 
označení popis výška v cm
ZZ malé 80
ZM základní malé 90
Z základní 100
ZL základní lehké 110
L* lehké 115
L** lehké 120
S* střední 125
S** střední 130
ST* středně těžké 135
ST** středně těžké 140
T* těžké 145
T** velmi těžké 150
T*** velmi těžké 155
 

 Penalizace

Skokové soutěže jsou zpravidla rozhodovány podle dvou stupnic a to podle stupnice A a podle stupnice C.

Prohřešek trestné body - stupnice A trestné sekundy - stupnice C
1. neposlušnost 4 žádné
2. neposlušnost 4 žádné
3. neposlušnost vyloučení  
-shození překážky 4 4, 3 v rozeskakování
pád koně či jezdce vyloučení vyloučení
překročení stanoveného času 1 za každou čtvrtou započatou sekundu čas není stanoven
překročení přípustného času vyloučení 120/180/vyloučení

 

Pravidla pro parkur 2014

http://www.cjf.cz/dokumenty/Pravidla/2014/Pravidla_S_2014.pdf