Skoková abeceda
Skoková abeceda
Odskokovka
Nebo-li odskoková bariéra. Označuje místo odskoku. Někdy se tato kláda (bariéra) pokládá před překážku a nejen koni, ale třeba i začínajícímu jezdci tak ulehčuje určení správného místa odskoku.
Kavalety
Jednou z nejnižších překážek, která asi může být je kavaleta. Ikdyž vypadá, jako velice lehká překážka. Člověk si řekne ležící klacek na zemi, co to je. Ale je velice složité dovést koně k tomu v klidu, udržovat stále stejné tempo a kmih nad nimi a samozřejmě se držet uprostřed! Mají tu výhodu, že se dají různě natáčet a stavět na sebe, takže od ležící klády na zemi se můžeme dostat až na několik centimetru nad zem. (Ale z hlediska bezpečnosti jezdce a koně se nedoporučuje stavět více jak dva křížky na sebe).
A) SVISLÉ (výškové)
Překážka jakékoliv konstrukce může být svislou překážkou pouze tehdy, jestliže všechny prvky, ze kterých se skládá, jsou umístěny ve stejné svislé rovině na straně odskoku a bez odskokové bariéry, proutěnky, zídky nebo příkopu.
Mezi ně můžeme zařadit například …
Břevna jsou ve stojanu umístěna ve tvaru písmene X. Na kolbištích se s ním nesetkáme (na pracovištích běžný skok), ale v tréninku je nepostradatelným pomocníkem. Používá se k nácviku nájezdu na střed překážky.
Jedná se o několik břeven ve stojanu nad sebou.
B) ŠÍŘKOVÉ
Šířkovou překážkou je taková překážka, která je postavena způsobem vyžadujícím výkon jak ve skoku do dálky tak i do výšky. Na zadní bariéře šířkové překážky musí být použity FEI( zkratka pro mezinárodní jezdeckou federaci; EDERATION EQUESTRE INTERNATIONALE) schválené bezpečnostní háky. Bezpečnostní háky v případě trojbradlí musí být také na střední barieře. Bezpečnostní háky musí být používány také na opracovišti.
Mezi tyto překážky můžeme zařadit ...
● oxer
je parkurová překážka skládající se z několika břevny nad sebou v určité vzdálenosti. Za nimi je zpravidla další stojan s břevnem, který je vzdálen stejně tak daleko, jaká je výška přední překážky. (tomu se říká pravý oxer – viz. obrázek.) Někteří si ho pletou s dvojbradlím. Tam je zadní břevno výš, jak přední.
● doublebar (dvojbradlí)
Skok podobný oxeru. Liší se tím, že druhé břevno je výš než první.
● tripple-bar (trojbradlí)
Triple-bar je šířková překážka skládající se z trochu šikmo stupňujících se bariér. Tuto překážku zdolává kůň jedním skokem. Existuje varianta triple-baru takzvaná pyramida kdy je prví a třetí bariéra ve stejné výšce. Střední bariéra tvoří nejvyšší bod překážky.
● zeď
Překážka složená z dřevěných dílců položených na sobe. U koní a jezdců budí respekt. (Aby ne, když není vidět místo doskoku).
● voda (vodní příkop)
Vodním příkopem je taková šířková překážka, která není doplněna žádnou překážkou před, nad nebo za vodní hladinou.
Vodní příkop musí mít minimální šířku 250 cm a musí být zapuštěn, je-li jeho skákaná šířka více než 3,20m
● vějíř
Z jednoho stojanu vycházejí tři břevna, každé do svého vlastního stojanu.
● bulfinč(bedna)
Mezi stojany je postavený val z dřevěných dílů (podobné zdi) do tvaru obráceného U. Nad val lze umístit ještě břevna.
Skokové řady od různých autorů Skokové řady